Türkçe  English   Ana Sayfa     Şirket Profili     Basında     Referanslar     İnsan Kaynakları   Bize Ulaşın  
» YAZILIM
» DONANIM
» NETWORK
 
» PROFESYONEL HİZMETLER
» SERVİS ve TEKNİK DESTEK
» YAZILIM ÇÖZÜMLERİ
» OUTSOURCING
» SÜRELİ HİZMETLER
» GÜVENLİK
» DISASTER & RECOVERY
» MBS - NAVISION


Projelerimiz


AVRUPA MOBİL PLATFORMU (EUROPEAN MOBİLE PLATFORM)

Avrupa Mobil Platformu, iki Türk firması ve bir Çekoslovak firmanın birlikte yürütmekte olduğu uluslararası bir projedir. EuroMoPlat olarak anılan projemiz tamalandığında, başta Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere EUREKA üyesi 33 ülkede (bkz. www.eureka.be) devreye girecektir.

Proje sonunda oluşacak sistemde, belli bir noktada sabitlenmiş veya hareket halindeki bir nesne (araç, insan, vb) tarafından taşınan küçük boyutlardaki cihaz vasıtasıyla, iki-yönlü olarak veri alış-verişi sağlanabilmekte, cihazın kullanım şekline göre gerekli yazılı ve görsel tepkiler alınabilmektedir. Cihazı taşıyan nesnenin sokak detayına kadar yeri, hızı ve yönü internet üzerinden gözlenebilmekte, bu verilerde belirlenen sınırlar aşıldığında gerekli alarmlar ilgili yerlere iletilebilmektedir.

İlk bakışta araç izleme projesi izlenimi uyandıran EuroMoPlat, AR-GE yönüyle bu tür projelerden ayrılmaktadır. Örneğin cihaz vasıtasıyla çift yönlü mesajlaşma yapılabileceği gibi, her tür sayısal verinin de iletilmesi mümkün olacaktır. Cihaz, mobil bilgisayarlar (Pocket PC, Laptop, vb.) ve diğer aksamlarla(sensörler, vb) kablolu veya kablosuz(BLUETOOTH) olarak haberleşebilecektir. Aldığı verileri, birden fazla yöntemle (SMS, GPRS, UYDU, TELSİZ) merkeze iletebilecek, internet ve masaüstü uygulamalar vasıtasıyla gerekli çıktılar (kısa mesaj olarak alarm gönderme, durum görüntüleme, raporlama vs.) alınabilecektir. Projede yazılımlar, Microsoft'un en yeni yazılım geliştirme platformu olan Visual Studio .NET ile geliştirilmektedir. Projenin tüm süreçlerinde "CMM Level2" uluslararası standartları uygulanmaktadır. Ayrıca projemiz, Ar-Ge yönü dolayısıyla EUREKA ve TÜBİTAK tarafından da desteklenmektedir.

Uluslararası dolaşım durumunda roaming maliyetlerini azaltmak amacıyla cihaz çoklu simkartları destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Cihazı taşıyan araç başka bir ülkeye geçtiğinde otomatik olarak o ülkenin sim kartını kullanmaya başlar.TOUCH PROJESİ (TURİZM VE KÜLTÜREL MİRAS)

TOUCH projesi; Türkiye'den EreNet firması ve üç üniversite,Touch Projesi İngiltere ve Polonya'dan birer üniversite ve bunlara ek olarak Yunanistan'dan iki firmanın katılımı ile TechnoTower konsorsiyumunda oluşturulmuş ve Avrupa Birliği 6. Çalışma Çerçevesi'ne sunulmuş bir projedir (bkz. www.fp6.org.tr). Projenin sunulduğu konu başlığı IST (information society technologies) olarak belirlenmiştir. Projenin teklif kayıdı ve Avrupa Komisyonu'na sunumu yapılmış olup, proje onay için beklemektedir.

Projenin amacı; Avrupa kültürel mirasının, bilim adamları ve turistlerin kullanımına açılmasını, ayrıca kaybolan mirasın gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacıyla bir görüntüleme sisteminin geliştirilmesidir. Anadolu kültürel mirasının gelişmiş teknoloji ile bağlanması sayesinde kullanıcılara sınırsız öğrenme fırsatları yaratılacak ve kaybolan kültürler bilgisayar ortamında saklanacaktır. Proje temel olarak 3 boyutlu yapılandırma üzerine kurulmuştur. Anadolu'nun seçilen 3 pilot bölgesinden, önemli görülen eserler ve mimariler tekrar yapılandırılacak ve bu bölgelere turistlerin ulaşabilmesi için gerekli olan ulaşım bilgileri ve çeşitli detaylar, yazılı ve resim olarak Internet üzerinden yayınlanacaktır. Geliştirilecek gelişmiş görüntüleme sistemi mevcut araçları kullandığı gibi yeni araçların geliştirilmesine de önem verecektir. Türkiye'de ki üniversiteler proje altyapısı için gerekli olan bütün bilgileri sağlarken, Polonya ve İngiltere'den projeye katılan üniversiteler mimarilerin ve eserlerin tekrar yapılandırılmasında görev alacaklardır. Bunlara ek olarak, Yunanistan'dan projeye katılan firmalar çoklu medya (multi media) görevleri ile, ve EreNet'de yönetim ve lojistik konularında ki görevleri ile projeye katkı sağlayacaktır.

Projenin bir diğer amacı da, geliştirilecek dokunma (Haptic rendering) yetenekli görüntüleme sistemi ile özürlü insanlara hayatlarında kolaylık sağlamaktır. Dokunma yetenekli görüntüleme sistemi, özel bir kalemin, sanal görüntü üzerinde gezdirilmesi ile hissedilen şekilsel özelliklerin kullanımına yönelik bir sistemdir. Bu sayede görme özürlü kullanıcılar, tekrar yapılandırılan şekillerin fiziksel özelliklerini tanımlayabileceklerdir.MOBİL İZLEME SİSTEMLERİ

Mobil İzleme Sistemleri , her türlü hareketli yada duran objelerin, bir alıcı-verici cihaz yardımıyla bulundukları konumları tesbit etmeyi amaçlayan ve bu bilgileri bir kontrol merkezi bünyesinde bulunacak bir veritabanı sisteminde toplayarak, izlenmesi istenen objenin sahip yada ilgilileri tarafından incelenmesine, Internet tabanlı bir yazılım sistemi yardımıyla, olanak sağlayacak sistemlerin bütünüdür.

İzlenen objenin ilgilileri, obje hakkındaki bilgilere (konum, hız, km vb.) Mobil İzleme WEB sitesinde bulunan yazılım ile ulaşabilirler. İlgililer kendilerine ait kullanıcı adı ve parololar ile Mobil İzleme Sitesine girerler. Mobil İzleme Sitesi, kullanıcıları tanımlayarak kendilerine ait olan objelere ait genel bilgileri kullanıcının hizmetine sunar. Kullanıcı ilgilendiği objenin diğer bilgilerini yada belirli zaman aralığında geçirdiği evreleri dilerse raporlayabilir. Konum bilgileri sayısal haritalar üzerinden gösterilmektedirler. Türkiyede şu anda, bu alanda faaliyet gösteren kurumlar GSM şebekelerinin SMS fonksiyonunu kullanarak hizmet vermektedirler. Mobil İzleme Sistemleri, Data hattı üzerinden iletişim kurmaktadır

Sistemde kullanılan cihazlar, konum tesbiti için GPS (Global Konumlama Sistemi) alıcısı, kablosuz veri iletişimi için GSM Modem ve kontrol ve koordinasyon için üzerinde yazılım ve diğer devre elemanları bulunan bir kontrol devresinden oluşmaktadır. Bu cihazlar belirli zaman aralıklarında GPS Uydularından edindikleri konum bilgilerini sayısal formata dönüştürerek, GSM Modemi üzerinden GSM hatlarının data transferi özelliği ile belirli bir merkeze gönderirler. Kontrol Merkezi, cihazlardan gelen bilgileri ilgili araç tanımı bazında sınıflandırarak ve coğrafi bilgiler ile eşleştirerek bir veritababına kaydeder. Coğrafi bilgiler, sokak, cadde, mahalle, mevkii, ilçe, il vb. bazında olabileceği gibi karayolları km belirticisi de kullanılabilir.

Projeler  |  Basında  |  Referanslar  |  İnsan Kaynakları  |  Bize Ulaşın
Adres : İçerenköy Mah.Çetinkaya Sok.No:2 A Blok 81120 İçerenköy - İstanbul / Türkiye
Tel : +90(216) 575 42 22 Fax : +90(216) 575 33 10
Sorularınız ve önerileriniz için tıklayın
copyright © 2003 Erenet Bilgisayar Otom.Eğt.Dış.Tic.A.Ş.
» EUROMOPLAT
» TOUCH
» MOBİL İZLEME SİS.
 


  e bülten